Publikacje

Typowe błędy

Desant polskiego fiskusa na Cypr

Prowadzenie działalności gospodarczej za pomocą spółek zakładanych na Cyprze stanowi jedną z najbardziej popularnych formuł międzynarodowej optymalizacji podatkowej. W niniejszej publikacji opiszę typowe błędy popełniane przez rezydentów podatkowych Polski, którzy posiadają spółki na Cyprze oraz wyjaśnię, w jaki sposób można się przed nimi ustrzec.

Spółki cypryjskie

Spółki cypryjskie ciągle atrakcyjne dla inwestorów

Choć ostatnimi czasy w prasie finansowej często można było przeczytać, że już wkrótce Cypr przestanie być „rajem podatkowym” dla Polaków, to w rzeczywistości nie taki diabeł straszny, jak go malują. Cypr był, jest i dalej będzie bardzo popularną destynacją dla polskich emigrantów podatkowych. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób dalej korzystać z potencjału spółek cypryjskich w międzynarodowym planowaniu podatkowym.

Dlaczego Polsat kocha Cypr

Polsat staje się coraz bardziej cypryjską firmą. Już ponad 70 proc. udziałów w stacji mają dwie firmy zarejestrowane na tej wyspie. Dzięki temu jego właściciele sporo oszczędzają na podatkach.

Znajdź swój raj (podatkowy)

Dla Polsatu i Wprost, wyspą szczęśliwości stał się Cypr. w czerwcu 2008 r. bliżej wtedy nieznane spółki Karswell i Sensor Overseas weszły w posiadanie 53 proc. akcji Polsatu. Jak się później okazało Karswell jest powiązana z założycielem Polsatu Zygmuntem Solorzem, a Sensor Overseas z jego bliskim współpracownikiem. Inna cypryjska spółka Qebonto Holdings Ltd kupiła w tym samym czasie 80 proc. udziałów wydawnictwa AWR „Wprost”. Firmę sprzedała spółka Król i Wspólnicy, która z kolei objęła udziały w Qebonto. Na Cyprze zarejestrowane są setki polskich spółek.

Spółki kontrolowane

Cypr i Malta kontra CFC

Od początku 2015 roku obowiązują w Polsce przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (Controlled Foreign Corporation – CFC). Celem wprowadzenia regulacji było między innymi zwalczanie szkodliwej konkurencji podatkowej ze strony tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie wdrażaniu mechanizmów umożliwiających unikanie płacenia podatku dochodowego – np. poprzez przesuwanie dochodu do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.

Przymusowa likwidacja

Cypryjski ciąg dalszy, czyli przymusowa likwidacja i przejęcie majątków spółek

W połowie lipca 2015 r. w oficjalnym Dzienniku Urzędowym Republiki Cypru ukazała się lista spółek, które w ciągu trzech miesięcy od dnia publikacji listy miały być z urzędu rozwiązane i wykreślone z rejestru. W konsekwencji ich majątki mogły ulec przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Termin minął 17 października 2015 r. Czy właściciele tych spółek byli przygotowani na taki scenariusz?