Spółka na Cyprze – publikacje Kancelarii Skarbiec
W latach 2012 – 2023 wielokrotnie publikowałem artykuły odnoszące się do zasad prowadzenia działalności za pomocą spółek na Cyprze, a także korzyści i zagrożeń jakie się z nimi wiążą. Poniżej znajduje się wybór tych publikacji, których zmieniające się tezy były też przejawem zmian otoczenia legislacyjnego.
Robert Nogacki
W 2012 r. opublikowałem artykuł „Spółki cypryjskie ciągle atrakcyjne dla inwestorów” w którym wyjaśniałem w jaki sposób dalej korzystać z potencjału spółek cypryjskich w międzynarodowym planowaniu podatkowym. Choć ostatnimi czasy w prasie finansowej często można było przeczytać, że już wkrótce Cypr przestanie być dla Polaków krajem o korzystnym systemie podatkowym, to w rzeczywistości nie taki diabeł straszny, jak go malują. Cypr był, jest i dalej będzie bardzo popularną destynacją dla polskich emigrantów podatkowych.
W artykule „Desant polskiego fiskusa na Cypr” z tego samego 2012 r. wyjaśniałem typowe błędy popełniane przez inwestorów z Polski przy zakładaniu firm na Cyprze i prowadzeniu za ich pośrednictwem działalności. Zagadnienia tam wskazane zachowują zasadniczą aktualność ale wskazać należy iż prowadzenie działalności w formie spółki cypryjskiej stało się od tamtego czasu znacznie bardziej złożone. W związku z tym wytyczne wskazane w tym artykule nie są zupełne
W 2013 r. pisałem o zmianie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. Wskutek wprowadzonych zmian nastąpiło obniżenie efektywności podatkowej Cypru ze względu na wyeliminowanie niektórych instrumentów planowania podatkowego. Co nie zmienia faktu, iż pomimo zmian, Cypr nadal pozostanie dogodnym miejscem do inwestowania
Cypryjski ciąg dalszy, czyli przymusowa likwidacja i przejęcie majątków spółek
W połowie lipca 2015 r. w oficjalnym Dzienniku Urzędowym Republiki Cypru ukazała się lista spółek, które w ciągu trzech miesięcy od dnia publikacji listy miały być z urzędu rozwiązane i wykreślone z rejestru. W konsekwencji ich majątki mogły ulec przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Termin minął 17 października 2015 r. Czy właściciele tych spółek byli przygotowani na taki scenariusz?