Przepisy prawa
Przepisy prawa
Przedstawiamy przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania - umowy zawarte pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru.
Umowa o unikaniu
podwójnego opodatkowania
W dniu 4 czerwca 1992 r. została sporządzona w Warszawie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Zmiana umowy
W dniu 22 marca 2012 r. został podpisany Protokół o zmianie umowy miedzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej, a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Przedmiotowe zmiany do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zaczną obowiązywać od roku podatkowego następującego po ratyfikacji protokołu przez Polskę i Cypr. Szacuje się, ze zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2013 r.
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Dokładne znaczenie tych wskazań normatywnych warto w każdym wypadku skonsultować z radcą prawnym, adwokatem bądź doradcą podatkowym.